آببازسانان مدیریت دکتر پزشکیان خبر گزارش

آببازسانان: مدیریت دکتر پزشکیان خبر گزارش

گت بلاگز زندگی بهتر نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

همه‌ی ما دوست داریم خاص و منحصربه‌فرد باشیم. دوست داریم دیگران را تحت‌ تأثیر قرار بدهیم. ولی واقعیت با علاقه‌ی ما کمی متفاوت هست. در عمل، زیاد آدم‌های دور‌‌‌

نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

همه ی ما دوست داریم خاص و منحصربه فرد باشیم. دوست داریم دیگران را تحت تأثیر قرار بدهیم. ولی واقعیت با علاقه ی ما کمی متفاوت هست. در عمل، زیاد آدم های دور و بر ما مثل محصولات یک خط تولید هستند. آدم هایی شبیه به هم که هرچه زیاد تلاش می کنند خاص باشند، زیاد به هم شبیه می شوند. هنگامی که خاص بودن دغدغه ای همه گیر باشد جهت متفاوت شدن باید به دنبال خاص نبودن رفت. اوضاع کمی پیچیده شد، ولی اصلا دلواپس نباشید در ادامه می خوانید که چگونه می توانیم واقعا خاص باشیم. در ادامه این مطلب را به نقل از چطور بخوانید.
 
۱. خط فکری داشته باشید
بدانید که همه ی ما در حقیقت منحصربه فرد هستیم

عبارات مهم : خودتان باشید – احساسات
انسان ها شاخصه های مشابه بسیاری دارند. همه غذا می خورند، حرف می زنند، با دیگران معاشرت می کنند، احساسات مختلفی دارند و… . ولی این شاخصه های یکسان در بسترهای متفاوتی قرار می گیرند و در نتیجه تجربه هایی شکل می گیرد که مخصوص هر فرد است و او را یکتا می کند. بعد باور داشته باشید که شما به طور ذاتی خاص و نمونه هستید. حتی دوقلوها نیز دقیقا به یکدیگر شبیه نیستند، اگر هم شباهتی در کار باشد، با گذشتن از صافی تفکر و تجربه، نتیجه ای کاملا ناهمگون تولید می شود. هیچ کس به جای شما زندگی نمی کند و نخواهد کرد، بعد با اطمینان از اینکه منحصربه فرد هستید، تلاش کنید افکار خودتان را پیگیری کنید. شما عقاید و راه حل های خود را در پرسشها متفاوت دارید و لزومی ندارد که نسبت به بروز آنها واهمه داشته باشید یا آنها را نادیده بگیرید.

دنباله رو و پیرو نباشید
آزمایش روان شناسی معروفی در زمینه ی گرایش به پیروی از عقاید عمومی وجود دارد. در این آزمایش سه خط، روی کاغذ رسم شده است بود که یکی از آنها به وضوح از سایرین کوچک تر بود. از فردی در مورد کوتاه ترین پاره خط پرسش شد، در حالی که سایر افراد از عمد، همگی به اشتباه پاره خط دیگری را گزینش کرده بودند. فرد با اینکه به وضوح می دید که کدام خط واقعا کوتاه تر هست، تنها با تکیه بر باور عمومی، پاسخی اشتباه مانند سایرین داد. این حرکت، نشان از علاقه ی انسان ها به هم رنگ جماعت شدن دارد. هنگامی که از باورها و نظرات عمومی پیروی می کنیم، در حقیقت احساس می کنیم از خطر تصمیم گیری متفاوت به دور هستیم. جهت مثال، رستورانی را در نظر بگیرید که بسیار مشهور است و همه رفتن به آن را توصیه می کنند. زیاد ما میل به داریم به جای تجربه کردن مکانی تازه به همان رستوران برویم، چون فکر می کنیم با احتمال زیاد غذا در آن جا با کیفیت است و در نتیجه خود را از تصمیم گیری و تفکر زیاد و عواقب تصمیمات انفرادی، می رهانیم. جهت خاص بودن نباید بترسید. شجاع باشید. شاید دنبال کردن جمع به شما آرامش خاطر بدهد ولی در نهایت یکی مثل بقیه خواهید بود. اگر می خواهید متفاوت باشید، حتما باید گزینش های متفاوت داشته باشید.

به دنبال تفاوت های عجیب و غریب نباشید

در این دنیای بزرگ و پهناور به اندازه ی موهای سرتان (البته این مثال راجع به ی دوستان کم مو صدق نمی کند)، فرهنگ ها، رفتارها، باورها و عادت های متفاوت و گاهی عجیب و غریبی چون خوردن بندپایان در کشورهای شرق آسیا یا پرستش چیزهای عجیب و غریب در امریکای لاتین وجود دارد. بعد بدانید در این دنیای بزرگ نهایتا هیچ چیز عجیب و غریبی وجود ندارد و این ادعا بالاخره در جایی عادی تلقی خواهد شد. تلاش کنید خودتان باشید، یعنی کسی که افکار و عقاید خودش را دارد و کاملا منحصربه فرد و متمایز از هر فرد دیگری است که روی زمین زندگی می کند.
اعتمادبه نفس داشته باشید
خودتان تصمیم بگیرید و پای تصمیم تان هم بایستید. جهت این کار باید بر روی راه های زیاد کردن اعتماد به نفس کار کنید. اگر جهت هر کاری تعلل می کنید و یا تلاش دارید از دیگران الگوبرداری کنید، متأسفانه اعتمادبه نفس بالایی ندارید. شجاع باشید و اگر به اندازه ی کافی نیرومند نیستید، تلاش کنید خود را عوض کردن بدهید. نیرومند شدن کمی وقت می برد. می توانید با نگاه کردن به زندگی و رفتارهای افرادی که اعتمادبه نفس دارند، به رازهای موفقیت ارزش پی ببرید. هیچ وقت خودتان را دست کم نگیرید، خیلی از کسانی که حتی فکرش را هم نمی کنید گاهی اعتمادبه نفس کافی ندارند لیکن اوج بردن اعتمادبه نفس یک فرایند هست، یعنی با شروع مجموعه ای از کارها مورد نیاز جهت ارتقای آن، رشد و پیشرفت اندک اندک حاصل می شود و این مراحل وقت زیادی مورد نیاز دارد.

به هیچ چیز وابسته نباشید؛ بریدن وابستگی ها کمی سخت هست. به خصوص در جوامع امروزی که زندگی ما به گروه های مختلفی گره خورده هست. ولی تلاش کنید وابستگی خود را به عادت های متفاوت از بین ببرید. به عنوان نمونه جهت شروع، مجله های مد و قشنگی تان را دور بریزید یا کارهایی را که جهت خوشایند دیگران انجام می دهید، ترک کنید. تلاش کنید در مورد وقایع و اخبار، تحلیل ذهنی خود را داشته باشید. لباس هایتان را مطابق سلیقه و علاقه ی واقعی تان تهیه کنید یا از ذائقه ی غذایی تان خجالت نکشید. شاید ریختن ماست روی ساندویچ کتلت، جهت دیگران کمی خنده آمیز باشد، خب باشد، چه اهمیتی دارد هنگامی که شما از این طعم لذت می برید.

نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

به مفهوم منحصربه فرد بودن فکر کنید
گاهی بعضی از واژه ها جهت همه کاملا آشنا هستند و ما هم فکر می کنیم مفهوم آنها را به خوبی می دانیم. ولی اگر از ما خواسته شود که عمیقا به معنی بعضی از این مفاهیم آشنا، فکر کنیم و آنها را توصیف کنیم، کار از نوشتن املای کلمه قسطنطنیه جهت یک کلاس اولی هم، سخت تر می شود. منحصربه فرد بودن جهت شما چه مفهومی دارد؟ آیا تنها به دنبال تفاوت در نحوه پوشش خود هستید یا این خاص بودن را در ابراز عقاید سیاسی و… می بینید. شما باید تعریف دقیقی از خاص بودن داشته باشید و بدانید منحصربه فرد بودن از نظر شما چیست؟ اگر می خواهید بی همتا باشید علت آن چیست؟ این نیاز از کجا پیدا شده است است؟

۲. خودتان را بشناسید
ارزش های مطلوب شما چیست

شما دقیقا چه کسی هستید؟ ارزش های شما در دوست یابی، پرسشها فرهنگی، اقتصادی و غیره چیست؟ فهرستی از ارزش های خود در زمینه های متفاوت تهیه کنید. عناوین به دست آمده، تنها لغاتی پوچ و بی روح نیستند. اینها ارزش های مهمی هستند که در نهایت شخصیت شما را تشکیل می دهند و شما با پررنگ کردن آنها می توانید نمونه ای منحصربه فرد و خاص از خودتان باشید.
از اینکه دیگران شما را مورد قضاوت و تمسخر قرار دهند نهراسید
زیاد ما به خاطر ترسی که از قضاوت دیگران داریم به خودسانسوری روی می آوریم. گاهی اوقات حتی آن طور که فکر می کنیم نیست و دیگران هیچ قضاوتی راجع به ی ما ندارند. و در حقیقت هیچ کس حتی به واکنش‌ها ما فکر هم نمی کند و ما با اهمیت دادن بیش از حد به نظر دیگران، بیهوده خودمان را آزار می دهیم. بعضی مواقع نیز دیگران واقعا ما را قضاوت می کنند و یا حتی تمسخر. در این صورت، عالی ترین کار این است که علت را از آنها جویا شویم، بی پرده سخن بگوییم و نگذاریم احساسات بد در قلب مان تبدیل به عقده و سیاهی شود. هنگامی که کاری انجام می دهید و یا حرفی می زنید که معقول هست، از هیچ کس و هیچ چیز نترسید. خجالت نکشید و خود را متوقف نکنید. اینجا شما مقصر نیستید، بلکه مقصر کسی است که به خود اجازه می دهد امنیت محیط شما را با واکنش‌ها ناشایست و تمسخرآمیز بر هم زند.

برای خود نشانه تعریف کنید
هنگامی که ارزش های مهم و مورد قبول خود را شناسایی کردید، به سراغ تعریف اهداف تان بروید. می خواهید چه کسی باشید؟ می خواهید چه کار کنید؟ دوست دارید هر روز که از خواب برمی خیزید چه حسی داشته باشید؟ چگونه می توانید به اهداف تان برسید؟ هیچ کس در این دنیا شبیه شما نیست. تلاش کنید به نسخه ی ایده آل از شخصیت منحصربه فردتان تبدیل شوید. کاری که دوست دارید انجام بدهید. به دنبال شغل رؤیاهایتان بروید. می خواهید یک دنیا گرد باشید؟ خب شروع کنید! کسی جلودار شما نیست. بدانید که در زیاد مواقع خودتان نخستین و بزرگ ترین مانع جهت رسیدن به آرزوهایتان هستید. گام اول جهت دست یابی به آرزوها، شناسایی اهداف هست. اهداف به حرکت شما جهت می دهند. شما سایه ی هیچ کس نیستید، بلکه فردی مستقل هستید.

تحت تأثیر عواطف و احساسات دیگران قرار نگیرید
تمرکز زیاد بر کارها و صحبت های دیگران شما را از خودتان دور می کند. یادتان باشد که احساسات، خیلی راحت سرایت پیدا می کنند و معاشرت با گروهی از افراد، بعد از مدتی شما را شبیه آنها می کند. البته گاهی این احساسات تأثیر مثبت دارد ولی با این وجود، نباید احساسات درونی خود را نادیده بگیرید؛ حتی اگر جمعی که در آن هستید، بسیار ارزشمند و فوق العاده هست. در نهایت این شما هستید که جهت خود تصمیم می گیرید.

همه‌ی ما دوست داریم خاص و منحصربه‌فرد باشیم. دوست داریم دیگران را تحت‌ تأثیر قرار بدهیم. ولی واقعیت با علاقه‌ی ما کمی متفاوت هست. در عمل، زیاد آدم‌های دور‌‌‌

ضمن حفظ عقاید خود، نظرات دیگران را هم بشنوید
الکی چیزی نگویید. در این جور مواقع می گویند: «یه چیزی گفتم که یه چیزی گفته باشم»، این عبارت خنده آمیز بسیار مضر هست. قبل از هر گفت و گویی به آنچه می گویید فکر کنید. حرف تان را در دهان مزه مزه کنید و بعد شروع به صحبت کنید. به صحبت های سایرین به دقت گوش بدهید و در آنها تأمل کنید. باور کنید گاهی اگر سکوت کنید کسی دلواپس قوّه ی تکلم شما نخواهد شد. ولی هنگامی که با فکر و منطق با دیگران وارد بحث می شوید، تجربه ی هیجان انگیزی می سازید که هم مفرح است و هم آموزنده. غیبت کردن، کار بسیار زشتی هست. ولی نمی توان کتمان کرد که همه ی ما در آن بسیار وارد هستیم و جلوگیری از وسوسه شدن جهت ارتکاب به آن خیلی سخت هست. گاهی اوقات نیز ما فقط جهت همراهی کردن جمع وارد بحث غیبت می شویم و توان کافی جهت مخالفت با جمع را نداریم. در این مواقع باید با جرئت نظر مهم خود را مطرح و با دیگران مخالفت کنیم.

مستقل بیندیشید
هیچ وقت دنباله روی تفکرات دیگران نباشید، حتی اگر آنها والدین یا دوستان شما هستند. مستقل فکر کنید، کنجکاو باشید و سؤال کنید. در مورد همه چیز دقیق باشید. اگر سؤالی دارید حتما مطرح کنید. مهم نیست، این پرسش راجع به ی عقاید دینی است یا چیزهای راحت و کم اهمیتی چون سبزیجات. در هر صورت بپرسید و تلاش کنید به جمع بندی خاص خود برسید. اگر در مورد سیاست، ورزش یا موسیقی و… با دوستان تان هم عقیده نیستید، اصلا لزومی ندارد سکوت کنید. به نظر خود اعتماد و افتخار کنید. مستقل اندیشیدن از گام های مهم رشد و تعالی است.

۳. عمل گرا باشید
بازی در نیاورید
گاهی اوقات به علت میلی که انسان به پذیرش از سمت جمع دارد، تلاش می کند طوری واکنش‌ها کند که مورد قبول واقع شود. در این راه خودش را سانسور می کند یا طوری عمل می کند که تأیید دیگران را جذب کند. فردی را در نظر بگیرید که مرتب می گوید: «من چاق هستم» و هدفش جلب توجه سایرین جهت رد کردن این عنوان هست. دوست دارد همه بگویند: «نه تو چاق نیستی». این حرکت بسیار غیرعقلانی و نادرست هست. آیا تلاش می کنید با جذب تأیید غیرواقعی بر آنچه که هست، سرپوش بگذارید. همانی باشید که می اندیشید. با تحریف حقیقت به خاص بودن خود پشت می کنید.

مطابق میل خود لباس بپوشید
تلاش نکنید چیزی بپوشید که تحسین دیگران را جلب کند. به عنوان نمونه از مد و لباس های رایجی که دوست ندارید، به هیچ وجه استفاده نکنید. چیزی بپوشید که مطابق شخصیت و سلیقه ی شماست. اگر کورکورانه از مد تبعیت کنید مثل حلزونی می شوید که لاک یک لاک پشت را حمل می کند. آیا او یک حلزون خاص است؟ قطعا خیر، در پاسخ باید بگوییم او حلزونی بی هویت و خنده آمیز هست. البته همه ی اینها به معنای زیر سؤال بردن ارزش مد نیست. نظر ما نسبت به مد، آن را ارزشمند یا بی ارزش می سازد. در واقع هر فرد باید با در نظر گرفتن علاقه، سلیقه و البته اندام خودش، لباس گزینش کند. به خاص در عصر حاضر، که گزینه های متعددی در دنیای مد و لباس پیش رو هست. با گزینش درست لباس، می توان کاملا منحصربه فرد و خاص شد.

پای حرف خود بایستید

در بحث ها نظر بدهید و از ابراز عقیده نهراسید. پای آنچه می گویید بایستید و از مخالفت با دیگران واهمه نداشته باشید. البته این به معنای جدل با سایرین نیست. ضمن اینکه به دیگران گوش می دهید، عقیده ی خود را بگویید و با آغوش باز نظرات بهتر را بپذیرید.
کسانی که از شما متنفر هستند را به حال خود بگذارید
قبول کنید که همه شما را دوست ندارند و گاهی بعضی به شما حسادت می کنند. این یعنی شما چیزی جهت ابراز دارید که موجب حسادت یا تنفر شده است هست. از این نفرت نترسید. اگر به دنبال تأیید و علاقه ی همه ی افراد باشید، طبیعی است که نمی توانید کاری از پیش ببرید و هر لحظه از اینکه کسی شما را تأیید نکند و یا دوست تان نداشته باشد، واهمه خواهید داشت. مخالفت و گاهی نفرت سایرین نشان می دهد که شما خاص هستید و خودتان را به دیگران ثابت کرده اید.

تجربه های تازه پیدا کنید

نسبت به فعالیت های تازه و متنوع خوش بین باشید و در انجام آنها دلیری به خرج بدهید. هنگامی که کودک هستید، انتخابی جز برنامه های والدین ندارید. ولی حالا که بزرگ شده است اید بعد منتظر چه هستید؟ ببینید چه چیزی دوست دارید و آن را پیگیری و اجرا کنید. تلاش کنید هر هفته یک کار تازه در برنامه ی خود داشته باشید. انجام کارهای تازه بستگی به سلیقه، توانایی و امکانات شما دارد. می توانید یک غذای تازه را امتحان کنید یا به کار به میل خود جهت نجات خرس های پاندای رو به انقراض بپیوندید.
مدام در حال یادگیری باشید
چیزهای تازه یاد بگیرید. هر چقدر هم مطالعه کنید باز هم کم هست. در مورد مباحث متفاوت کتاب بخوانید. حتی موضوعاتی که جهت تان چندان جالب نیستند. با این کار افق دید شما وسیع تر می شود و کم کم، علاقه شما به مطالعه زیاد می شود. به عنوان نمونه همین اینترنت، می تواند منبعی بی کران از مباحث گوناگون باشد. هر چه دانش بیشتری کسب کنید، خاص تر و منحصربه فردتر می شوید و دیگر مورد نیاز نیست که بپرسید: «چگونه خاص باشیم؟»

آنچه را که واقعا دوست دارید، انجام بدهید
ورزش یا تفریحی را که دوست دارید، در برنامه ی خود بگنجانید. هنگامی که کاری را که دوست دارید انجام می دهید، با افرادی ملاقات می کنید که به شما شبیه هستند و می توانند گزینه ی خوبی جهت دوستی با شما باشند. با داشتن دوستان این چنینی شادتر می شوید و انرژی بیشتری در زندگی تان به وجود می آید. شهامتی را که در پیگیری علایق خود دارید، در مورد آنچه نمی پسندید نیز ابراز کنید. به عنوان نمونه هنگامی که دوستان تان به شما پیشنهاد کوه نوردی می دهند و دوست ندارید آنها را همراهی کنید، خیلی راحت بگویید: «من نمیام» و در عوض کاری را که دوست دارید، دنبال کنید.

نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

فراموش نکنید که به خودتان احترام بگذارید، بدانید که شما مخلوقی خاص، جهت پروردگار خود هستید. توصیه های گفته شده، تنها جهت این مطرح شد که ارزش های خود را بشناسید، به آنها عمل کنید و بدانید که همه ی ما خاص، قشنگ و مهم هستیم و با کشف نیروهای درونی خودمان، می توانیم سنگین ترین کوه ها را هم جابه جا کنیم.

واژه های کلیدی: خودتان باشید | احساسات | احساسات | خاص و منحصربه‌فرد | مستقل بیندیشید | ۳. عمل‌گرا باشید | بازی در نیاورید | پای حرف خود بایستید

نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

نکاتی که شما را برجسته و متفاوت نشان می‌دهد, چگونه خاص باشیم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz